Výstava soukromých prací studentů 4. PD je po roce opět tu!!
Již druhým rokem se snažíme oslovit žáky 4. ročníku oboru Grafický design a zviditelnit jejich soukromou tvorbu. Letos se výzvy nezaleklo 6 studentů a přijali hozenou rukavici. Tu zvedli ještě když byli ve třeťáku, už tehdy totiž začaly prvotní přípravy, respektive plánování. To hlavní ale samozřejmě vypuklo v září – kdy bylo potřeba vymyslet název, vytvořit plakáty, pozvánky, texty, pozvat pedagogy, známé, rodiče, sehnat hudbu… a hlavně výstavu nainstalovat a na úvodní vernisáži ji i představit.

Letos se naše výstava koná v prostorách Muzea Náchodska, a to díky vstřícnosti ředitele muzea Mgr. Oldřicha Schejbala. Velkou pomocnou ruku přiložil k instalaci za muzeum pan Jakub Truhlář, který žákům nejen pomohl se samotným instalováním, ale také připojil nejeden názor odborníka z oblasti výstavnictví. Děkujeme oběma pánům i celému Muzeu Náchodska.

A kdo jsou letošní vystavovatelé?

Anna Marie Bílková maluje a kreslí jak detailně, tak i volnější formou. Při kresbě portrétů ji baví zkoumat konkrétního člověka a pokouší se zachytit jeho charakter. Sama o sobě tvrdí, že je snílkem, kterého baví vytvářet smyšlené postavičky spjaté s přírodou a prostředím, ve kterém žijí. Velkým lákadlem do budoucna jsou pro ni ilustrace a tvorba příběhů. A i když se nevěnuje hernímu designu, inspiruje ji herní vývojářské studio Animata Design, právě díky příběhům, které tvoří.

Vojtěch Holas se ilustracím věnuje od svých 4 let, kdy stvořil první komiksovou sérii Fousek a Šikulové. Od té doby svůj styl rozvíjí a perokresba se stala jeho oblíbenou technikou. Velkou inspirací jsou pro něho jména jako Will Eisner, François Boucq, Art Spiegelman, Peter Arends. „Výběr mých děl pro tuto výstavu se skládá ze starší tvorby, studijních prací ze současnosti i zakázkových prací“, říká Vojta.

Tomáš Kameník chápe malování jako neskutečnou terapii a prostředek k překonání sebe sama. Zajímají ho různé způsoby a projevy tvorby, prostorová tvorba, poezie, klasická grafika, kresba, suchý pastel a akvarel. Rád experimentuje s materiály a do svých prací často zasazuje text, který je, podle něj, jejich neoddělitelnou součástí. Jeho tvorbu do značné míry ovlivňuje expresionismus a zájem o koncept. Obdivuje architektonické a malířské směry 20. století jako je Brutalismus, Funkcionalismus, Art Deco, Kubismus, Surrealismus, Expresionismus a konceptuální umění.

Nela Knapiková má uměleckou tvorbu ráda už od dětství. Na cestě k umění ji inspirovala jak maminka, tak oblíbení umělci. „Nejsem zastáncem hyperrealistické kresby, ale spíše volnější tématiky. A touto cestou bych ráda pokračovala i nadále“, říká Nela a doufá, že ji nápady v budoucnu neopustí.

Natálie Matajová se do svých prací rozhodla zapojit i jehlu a niť. Od malička ráda cokoliv vyráběla a hodně ji zaujalo vyšívání. „Často přemýšlím nad událostmi, které se zatím v mém životě staly. Vybrala jsem si pár, pro mě důležitých vzpomínek, ke kterým chovám nejrůznější emoce, a následně jsem je zpracovala. Rychle zachycené momenty na papíře jsem doplnila kusy látky a nitěmi“, říká Naty o svých dílech, která se rozhodla vystavit.

Karla Nováková se věnuje převážně malbě a prostorové tvorbě z hlíny. „Mé náměty obrazů vznikají reflektováním reality, kterou si přetvořím na základě mého přesvědčení, které se s realitou vůbec shodovat nemusí. Jedná se především o motivy strachu a myšlenek o lidské existenci. V obrazech ráda ztvárňuji Slunce. Většinou ve velmi stylizované podobě s obličejem, jenž je vyjádřením mého rozpoložení, říká o své tvorbě Karla.

Mládí, talent, elán a chuť tvořit něco nového, neobyčejného. To jsou komponenty, které spojují tyto mladé lidi. Jak a zda se jim to daří, máte možnost posoudit na jejich výstavě. Práce, které uvidíte nebyly vytvořeny na půdě školy, ale studenty v jejich volném čase.


Srdečně vás zveme na vernisáž, která se uskuteční ve středu 1. listopadu od 17:00 hodin.

Pokud ji nestihnete, navštivte výstavu kdykoli jindy.
Muzeum Náchodska, Masarykovo nám. 18, Náchod

září až prosinec 2023úterý až neděle od 9:00 do 12:00 a od 13:00 do 17:00 hodin
leden 2024: pátek až neděle od 9:00 do 12:00 a od 13:00 do 17:00 hodin

Kategorie: