je název výstavy pěti talentovaných žáků oboru Grafický design z Velkého Poříčí. Letos je to po třetí, co se dala na Střední průmyslové škole Otty Wichterleho dohromady parta studentů 4. ročníku, kteří mají talent, rádi tvoří a nebojí se své práce předvést světu. Díky vstřícnosti Městské galerie Zázvorka se vám tito mladí umělci představí během února a začátkem března v Novém Městě nad Metují.  

A kdo jsou oni mladí umělci, jejichž tvorbu si můžete v Zázvorce prohlédnout?

NIKOLA LAUDOVÁ
Její nejoblíbenější technikou je malba akrylovými barvami na plátno. Ráda pracuje na jedné práci i několik hodin v kuse, a proto je rychle zasychající akryl pro ni to pravé.
V poslední době se Nikola zabývá malbou prsty. „Je to pro mě zábavné, uvolněné
a zároveň se neřídím pravidly. Kladu barvy vedle sebe, jak se mi líbí a nechávám na plátně viditelné tahy“, říká Nikola a dodává, že její práce jsou buď velmi realistické malby nebo plné viditelných tahů štětcem či prsty.   

FILIP JAVŮREK
„Od mala jsem byl plný nadšení a energie do jakékoliv kreativní činnosti. Když se občas podívám na výtvory z dětství, překvapuji sám sebe. Dnes se svými dětskými výtvory nechávám inspirovat, a tak v mých pracích najdete odkaz na tuhle dobu. Jde hlavně o kontrastní a křiklavou barevnost, hravost a chuť zkoušet nové a neotřelé způsoby tvorby. Blízká mi je kombinace digital art s uměním tradičním. Rozmanitost a odvaha, to jsem já“, říká o své tvorbě a začátcích Filip.

NATÁLIE VÍTKOVÁ
má ráda ilustrace a komiksy, které ji dávají možnost vytvořit svět, který je trochu jiný než ten skutečný. Baví ji experimentovat s různými styly a technikami, ať už se jedná
o tradiční malbu nebo digitální tvorbu. „Mým cílem je, aby si divák našel svůj vlastní příběh v tom, co vidí. A aby moje práce byla zábavná, i když ne vždy vychází z nějaké hluboké myšlenky“, vysvětluje Natálie.

ELIŠKA JUZOVÁ
„Už od dětství jsem věděla, že v malování jdu trochu jinou cestou než ostatní. Když jsme měli třeba nakreslit nějakou postavičku, moje byla jediná, která měla zelené vlasy. Už tehdy jsem nechávala svou představivost běžet naplno. Jak jsem dospívala, začala mě stále více fascinovat temnota a tajemno. Temné, až děsivé postavy se staly mým oblíbeným námětem, a zároveň jsem se ponořila do kresby lidí, protože jejich výrazy a detaily mě vždycky přitahovaly. Když jsem pracovala na strašidelných postavách, přišel nápad tvořit návrhy na tetování, které by nesly podobný nádech mystiky. Na výstavu jsem nakonec vybrala právě tyto kresby a malby. Chtěla bych lidem ukázat nejen své myšlenky, ale i to, jaké příběhy dokáže vyprávět moje fantazie“, představuje svou tvorbu Eliška.

ŠTĚPÁN CAPOUŠEK  
Jako malý kluk nenáviděl Štěpán kreslení a malování. Při každém pokusu něco tvořit kopal kolem sebe a vztekal se. A pak se jednou vypínač otočil a Štěpán našel v tvoření smysl. „Začal jsem milovat vyrábění papírových modelů a kreslení různých příšer z her a filmů. A to se se mnou v podstatě táhne doteď. Svoji tvorbu bych charakterizoval jako směsici různých námětů a technik“, říká Štěpán.
Sám sebe pokládá také za začínajícího hudebníka, což jeho výtvarnou tvorbu dosti ovlivňuje. V budoucnu by se chtěl zabývat grafickou úpravou přebalů alb, merche kapel. Na výstavě uvidíte i pár ilustrací k jeho skladbám. Ty jsou inspirovány oblíbenými umělci, Jaroslavem Panuškou a Theodorem Kittelsenem. Chybět ale nebude ani série folklorních a až fantaskních ilustrací, které inspirovaly legendy a tradice i příroda a místa v Podkrkonoší.

Zaujali jsme Vás? Tak se přijďte od 6. února do 8. března 2025 podívat na tvorbu našich žáků do krásných prostor Městské galerie Zázvorka v Novém Městě nad Metují.
Srdečně vás zveme i na vernisáž, která se koná ve čtvrtek 6. 2. od 17:00 hodin.

Fotky z vernisáže najdete ZDE