ZVUKAŘINA MĚ PROSTĚ BAVÍ, říká Michal Kops
Michala znáte jako technika, zvukaře a osvětlovače divadel, Live koncertů, festivalů…
Na začátku jeho kariéry však bylo studium oboru Elektrikář na SPŠ O. Wichterleho, tehdy nazývané COP Hronov. Dnes je uznávaným a poptávaným zvukařem menších i velkých hvězd.
Bez jeho přítomnosti si takřka nelze představit festival Jiráskův Hronov, koncerty orchestru Police Symphony Orchestra, festivaly v regionu či hronovská divadelní představení. Kromě zvukařiny miluje i cestování, což si plní při natáčení dokumentů pro školy „Planeta Země 3000“.
Michale, i když nestojíš na jevištích, přece jen téměř vždy hraješ při představeních hlavní roli.
Ano, to souhlasí, akorát nejsme vidět a lidé považují zvuk a světla při představeních za něco automatického.
Co všechno dnes děláš a čemu se věnuješ?
Jsem především technikem, zvukařem a osvětlovačem v Jiráskově divadle v Hronově. Zvučím a osvětluji různé live koncerty, festivaly, ohňostroje i jiné kulturní akce v po celé republice. Streamuji videa na Youtube a Facebook. Při natáčení dokumentů pro školy „Planeta Země 3000“ dělám při cestách ke kameře zvukaře, stříhám hudbu a videa…
Na začátku všeho byla střední průmyslová škola v Hronově. Proč elektrikář?
To bylo v roce 1995 kdy se začala prudce vyvíjet elektronika a mně učarovaly barevné led diody a aplikace. První přihlášku jsem tedy podal do Hronova na elektro, konkrétně Slaboproud, mechanik elektronických zařízení. Prostě mi přišlo, že to bude mít budoucnost.
Od září 1998 jsem nastoupil ještě do druhého ročníku oboru Elektrotechnika a odmaturoval v roce 2001. Tehdy bylo mým cílem opravovat elektroniku a být v tom opravdový machr.
A ukázalo se, že budoucnost, to opravdu má. V čem je podle tebe elektrikařina skvělá?
No v podstatě už si svět bez elektriky a elektroniky ani neumíme představit, stojí na ni celá naše přítomnost i budoucnost. Je prostě všude kolem nás.
Dnes se sice jako elektrikář neživíš, ale elektro znalosti se ti určitě hodí.
Využívám ji dost často při výrobě různých kabelů a elektronických prvků, servisech a opravách elektroniky. Jako divadelní technik používám při své práci spoustu elektrických zařízení, takže se dá říct, že mě obor mechanik elektronických zařízení a práce s elektrikou doprovází na každém kroku takřka každý den.
Jak ses dostal od studovaného oboru k současné práci?
Za to může moje tancování akrobatického rock ‚n‘ rollu a také se mi nechtělo na vojnu. Prostě jsem chtěl tancovat, tak jsem si zařídil civilní službu. A ta mi dopadla v hronovském divadle. Zvukový mixážní pult, divadelní světla, to bylo pro mě něco úplně nového. Chytlo mě to ale natolik, že se mi práce postupně stala koníčkem a dnes už tomu je i naopak😊.
Za svoji kariéru jsi napomohl spoustě hvězd uspořádat skvělý koncert. Komu?
Tak třeba Monice Absolonové s kapelou Bumband, Václavu Neckářovi s kapelou Bacily, Kapitánu Demo, Olze Lounové, spoustě muzikálovým zpěváků… Srdeční záležitostí je pro mě zvučení koncertů orchestru Police Symphony Orchestra či šansonového seskupení 6NaChodníku. Kapely na trutnovském PivoFestu nebo akcích Primátoru Náchod už ani nepočítám.
Tak to je pěkná řádka. Nejen letní sezóna je pro tebe asi hodně náročná. A tvé plány do budoucna?
Přál bych si ještě chvíli udržet tempo s vývojem jak elektroniky a techniky, kterou pro svou profesi využívám, tak i s myšlením mladých moderních lidí.
Na závěr jen stručné shrnutí. Myslíš, že se ti obor Elektrikář v životě hodí?
Určitě ano😊
Napadlo tě, že bys jednou také chtěl zvučit či osvětlovat koncerty? Pak je studium oboru Elektrikář tím správným startem!