VIKTORIIA A LENNON WALL

Ve středu 7. září se v Praze na Velkopřevorském náměstí setkalo 27 umělců z EU a 2 hosté (z Ukrajiny a Norska), aby společně vytvořili novou historickou vrstvu na Lennonově zdi. Ta je v České republice symbolem svobody a jednoty. Akce se konala u příležitosti předsednictví naší republiky Evropské unii. Název akce FREEDOM &ENERGY plně naplňovali sami umělci. Mít možnost svobodně si malovat a vyjadřovat se, není ani dnes ve světě totiž úplně běžné.
K Lennonově zdi se se štětcem v ruce postavila i Viktoriia Savchuk, studentka 4. ročníku oboru Grafický design ve Velkém Poříčí. Coby dívka pocházející z Ukrajiny zastupovala právě tento stát. V naší škole však studuje již od 1. ročníku a obor ji opravdu baví.
Celý den se nesl v pohodové atmosféře. Slunečné počasí, vznikající nová přátelství, souhra a společná radost z tvorby naprosto vykompenzovaly náročnost osmi hodinového malování. Celá akce byla zakončena v 18:30 slavnostní vernisáží, které se zúčastnili autor projektu Pavel Šťastný, starosta Prahy 1 Ing. Petr Hejma, místopředseda senátu Jan Horník a velvyslanci různých zemí včetně velvyslance Ukrajiny v ČR Vitalije Usatyje.

A co říká Viktoriia o svém obrazu, který nazvala „SPADNUTÍ POUT“?

Každý ví o válce, ale já vám chci ukázat její konec.  Moje práce je o tom, jak my toužíme po svobodě, konci války a energii, kterou chceme předávat.  Na Ukrajině říkají, že nebe nad hlavou je svoboda, proto se na obraze rozprostírá nad polem.  Zničená nádrž symbolizuje spadnutí pout z rukou lidí a jejich osvobození. Slunečnice rašící z nádrže a kolem ní jsou energií.  Energií naší vůle a schopnosti vstát z kolen kdykoliv a za jakýchkoliv obtíží.“

Jako poctu francouzskému předsednictví EU v první polovině roku 2022 budou malby na Lennonově zdi „přeneseny“ z Prahy do Paříže. Jízda PRAHA – PAŘÍŽ RALLEY SVOBODY A ENERGIE bude od 3. do 9. října 2022 sledovat trasu Praha-Štrasburk-Paříž-Brusel-Praha a v každém z těchto měst chtějí pořadatelé vystavit nafukovací Lennonovu zeď, jako symbol naší svobody.