U příležitosti předávání předsednictví EU České republice Francií v létě 2022 vyhlásil Památník Terezín, České centrum v Paříži a Memorial de la Shoah v Paříži 26. ročník výtvarné a 28. ročník literární soutěže – Memoriál Hany Greenfieldové. Soutěže se zúčastnili žáci a studenti ze 131 českých kol, zasláno bylo 74 literárních a 540 výtvarných prací. Další výtvarné práce přišly z Francie.
Třetí kategorii s tématem „Malovat a přežít“ naprosto ovládli žáci z naší školy. Na 1. místě se umístila Kateřina Michalová, 2. místo získala Marijana Oravcová, 6. místo Ondřej Vojáček a 8. místo Victorija Savchuk, všichni z oboru Grafický design.
Ve čtvrtek 9. června proběhlo v kinosále Muzea ghetta v Terezíně slavnostní vyhlášení a v předsálí kinosálu Muzea ghetta byla zahájena výstava vybraných výtvarných děl.
S oceněnými žáky naší školy jsme se slavnostního předání zúčastnili, a navíc si prohlédli město.
Návštěvu Terezína jsme zahájila prohlídka stálé expozice týkající se kultury v ghettu, umístěné v Magdeburských kasárnách. Je zde velké množství kreseb a maleb, ukázka prací umělců pro nacistickou propagaci a v kontrastu také zakázané práce, zobrazující skutečnou situaci obyvatel, portréty… instalace literárních děl, divadla, hudby. Prošli jsme ulicemi města a podívali se také do židovské modlitebny a autentické podoby tzv. mansardy, typického maličkého půdního bytu, kde bydleli většinou řemeslníci.
Samotné předávání cen proběhlo v krásné slavnostní atmosféře, za účasti pana starosty Terezína, zástupců Ministerstva kultury a památníku Memorial de la Shoah v Paříži, mezi jinými promluvila dokonce pamětnice války, jako dítě obyvatelka ghetta. Následoval animovaný film z dílny FAMU, rozpohybované autentické kresby terezínských dětí, koncert zpěvačky Aidy Mujačić a vyhlášení výsledků.
Je krásné, zapojit se do takového projektu, věnovat hodiny tvorbě, přemýšlet, zvažovat, malovat, předělávat…. a pak mít takovouto zpětnou vazbu, prožít si chvíli, kdy vaše tvorba má váhu a smysl.