ŠKOLA ŠIJE ROUŠKY

V pondělí 16. března nastartovala naše škola téměř celorepublikovou akci „ŠIJEME ROUŠKY SPOLEČNĚ SE ŠKOLOU“. Akce, jejímž prvotním cílem bylo pomoci náchodskému regionu se zajištěním nedostatkového doplňku – roušek, postupně rozšířila pomoc po celé České republice. Začali jsme zdarma nabízet látky subjektům na nekomerční šití a zároveň jsme vytvořili skupinu švadlenek – dobrovolnic, se kterými se nám za necelý měsíc podařilo nashromáždit okolo 10 000 roušek.

Zájem o látky i roušky byl a je opravdu obrovský. Informace o akci se od začátku šířila rychlostí ohně, ozývali se zájemci z Plzeňska, Ostravska, Liberecka, Prahy, jižních či středních Čech. Nabídku látek využily i nedaleké obce jako např. Rtyně v Podkrkonoší, Meziměstí, Velké Poříčí, Radvanice, Jívka, Malé Svatoňovice či základní a mateřské školy (ZŠ TGM Náchod, MŠ Myslbekova Náchod či ZŠ Plhov). Látky taktéž posloužily k šití roušek v Domově důchodců v Malé Čermné, ve společnosti Stezka v korunách stromů z Janských Lázní šijící pro trutnovské ozdravovny a nemocnici, ve Spolku Lišáka z Kamenice, který šije pro obce Dobré a Kamenice, v Déčku Náchod či v polské Kudowě Zdroj. Velké množství látek zamířilo také do Vězeňské služby v Pardubicích, která zásobuje rouškami celou republiku.

Rozdání látek s vědomím, že pomohou dobré věci, je skvělé. Mnohem úžasnější však je druhá strana školní aktivity. Někteří pedagogové a studenti začali sami roušky šít. Postupně se přidávaly i švadlenky – dobrovolnice z Hronovska, Červenostelecka, Velkého Poříčí, Policka, Broumovska… a k polovině dubna máme zapojené desítky dobrovolnic. Hotovými rouškami od nich se tak podařilo pomoci zásobit Oblastní charitu Červený Kostelec, Oblastní charitu Náchod, Justynku Hronov, Nemocnici Náchod, Pracoviště ošetřovatelské péče Hradec Králové, Město Hronov, Domov důchodců v Trutnově, Sanatorium Topas v Holicích, Hospic Anežky České v Červeném Kostelci, Domov důchodců v České Skalici, Fakultní nemocnice Motol a Hradec Králové, LDN Broumov, Domácí zdravotní péči Hronov, Wikov Hronov či dětské domovy v Nechanicích, Jaroměři, Vrchlabí, Broumově a Dolním Lánově. Dodávky putovaly i mezi řidiče sanitek, prodavače, obvodní lékaře.

Do akce se nám zapojili také členové některých hronovských spolků, církví, party známých či celé rodiny. Zhruba 1 200 roušek ušitých z látek školy členy Církve adventistů sedmého dne Hronov pomohlo kromě náchodské nemocnici také pečovatelským domovům Marie a Harmonie v Náchodě, v hronovské lékárně, dobrovolníkům, rozvážejícím nákupy po Hronově i hronovské veřejnosti.

V rámci akce „Šijeme roušky společně se školou“ jsme k 20. dubnu ušili a rozdali více jak 10 000 roušek a rozdali nemalé množství metrů látek. DĚKUJEME všem dobrovolníkům (švadlenkám) ať už z řad veřejnosti, pedagogů či žáků. Společně jsme vytvořili síť pomoci, která přesahuje náš region.